Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Grupa Handlowa Feniks Sp. z o.o.

Boguchwała

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Membrana dachowa – jak wybierać

Autor: Mariusz Szot, publikacja: 2016-12-23

Membrany dachowe to dziś produkty stanowiące integralną część praktycznie każdego dachu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak ważna jest ich rola i jak wiele problemów może sprawić ich zły dobór lub niewłaściwe funkcjonowanie. Poniżej kilka podstawowych informacji na temat tego, jak wybrać i dlaczego właściwy produkt dla Państwa dachu.

Zdjęcie nr 1

Co to jest membrana dachowa?

Zdecydowana większość membran dachowych dostępnych na rynku to klasyczne membrany 3-warstwowe wysoko paroprzepuszczalne. Składają się one z 3 warstw, wewnątrz znajduje się film funkcyjny, najważniejsza część membrany, a z obu stron zabezpieczony jest on dwiema warstwami włókniny. Film to materiał wodoszczelny (nie wpuszcza wody do wnętrza dachu) i paroprzepuszczalny (pozwala na wypuszczenie pary wodnej, jaka może się pojawić w ociepleniu). Jest bardzo czuły na promieniowanie UV, stąd wskazywanie przez producentów membran na konieczność jak najszybszego zamontowania pokrycia. Włókniny z obu stron mają za zadanie ochronę tegoż filmu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiadają także za odporność membrany na rozerwanie i przebicie. Membrany te pozwalają, w odróżnieniu od stosowanych dawniej, na stykanie się dolnej powierzchni membrany z ociepleniem.

Na rynku mamy także dostępne membrany zbudowane w inny sposób. Takie są np. membrany marki Tyvek, zbudowane z włókien z polietylenu o wysokiej gęstości. Są lekkie i wytrzymałe. Są także na rynku membrany takie jak Delta Maxx firmy Dorken, zbudowane z płaszcza poliuretanowego ze spodnią warstwą poliestrową mogącą akumulować wilgoć, która następnie powoli odprowadzana jest na zewnątrz. Jest to produkt o ponadstandardowej wytrzymałości mechanicznej na rozerwanie i przebicie.

Po co stosujemy membrany?

Ich głównym zadaniem jest ochrona warstwy izolacyjnej, takiej jak wełna skalna lub stosowane obecnie piany. Membrany nie pozwalają na przeniknięcie wody do ocieplenia. Jednocześnie, jeśli w ociepleniu pojawia się para wodna (np. z wnętrza budynku), pozwalają na jej szybkie lub powolne oddanie do otoczenia. Membrany zapewniają, że ocieplenie naszego dachu pozostanie suche (czyli będzie pracować najefektywniej), trwałe i zaoszczędzi nam kosztów ogrzewania. Pokrycie dachu chroni nas przed opadami deszczu, śniegu, zabezpiecza przed warunkami zewnętrznymi. I oczywiście stanowi element dekoracyjny całego budynku. Jednak za właściwą pracę całej przegrody dachowej w największym stopniu odpowiada właśnie membrana dachowa.

Jak wybrać membranę?

Membrany dobieramy, analizując całość przegrody dachowej. Jeśli pokrycie dachu jest w miarę szczelne (np. blachodachówka) to możemy zastosować produkt nieco bardziej ekonomiczny. W takim przypadku mamy do czynienia głównie ze skroplinami, które muszą być odprowadzone do orynnowania. Jeśli natomiast pokryciem jest dachówka, w swojej budowie mniej szczelna, wówczas musimy odprowadzić także wodę pochodzącą z opadów deszczu lub topniejącego śniegu. Wówczas zalecane są membrany o wyższej klasie i wytrzymałości.

Jeśli mamy dom ze skosami wylanymi z betonu, docieplonymi np. styropianem, wówczas możemy także zastosować produkt lżejszy. Jeśli docieplenie jest z wełny skalnej czy piany, klasa produktu powinna być wyższa.

Znaczenie ma także to, czy dach jest jedynie krokwiowy, czy deskowany. W tym drugim przypadku minimalna zalecana gramatura to 150 g/m2. Jest tak dlatego, iż rozciągnięta na deskach membrana narażona jest bardziej na uszkodzenia mechaniczne, np. przetarcie.

Od kilku lat w wielu krajach Europy wchodzą w życie przepisy wymagające poklejenia zakładów. Pozwala to w pełni szczelne zamknięcie przegrody dachowej od zewnątrz. Większość producentów membran ma już w swej ofercie membrany z paskami klejącymi pozwalającymi na błyskawiczne wykonanie tej czynności. Warto ten wariant rozważyć, zwłaszcza przy dachach ceramicznych lub betonowych, w swej budowie mniej szczelnych.

Tak więc, wybierając membranę, po pierwsze powinniśmy kierować się po pierwsze zadaniami jej stawianymi, po drugie jakością komponentów (przede wszystkim filmu funkcyjnego), potem zaś gramaturą i ewentualnie dodatkowymi cechami (paski klejące). Najważniejsze, by pamiętać, iż to właśnie ten produkt w największym stopniu odpowiada za to, czy nasz dach będzie szczelny, ciepły i energooszczędny.


Opracował:
Mariusz Szot
Grupa Handlowa Feniks Sp. z o.o.

Pokrycia dachowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 263 Dostawców Pokryć Dachowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: